Pozwolenie na budowę altany ogrodowej

Altana stanowi dopełnienie każdego ogrodu. Można w niej trzymać np. narzędzia, akcesoria do grillowania oraz wiele innych, przydatnych przedmiotów. Pełni także funkcję schronienia przed deszczem lub upałem, a także miejsca, w którym można posiedzieć ze znajomymi. Z tego powodu, praktycznie każdy właściciel ogrodu chciałby mieć ją na swojej posesji. Niestety wiele osób obawia się, że budowa altany będzie wiązała się z koniecznością uzyskania pozwolenia, a co za tym idzie, całą masą formalności.

Wymogi prawne

Całe szczęście nie każda budowa wymaga uzyskania pozwolenia. W wielu przypadkach, sprawy formalne mogą być dużo prostsze. Przepisy określające wymogi formalne, jakie trzeba spełnić w przypadku danego obiektu, są regulowane przez prawo budowlane. Istnieje cały szereg czynników, które mogą sprawić, że obiekt nie będzie wymagał takiego pozwolenia. Altana działkowa, rozumiana jako wolnostojący budynek, pełniący funkcje rekreacyjne oraz wypoczynkowe, znajdujący się na terenie ogrodu działkowego, nie musi wymagać pozwolenia na budowę. Wystarczy, że jej powierzchnia nie będzie przekraczać 35 m2, a wysokość 5 metrów, w przypadku dachu stromego lub 4 m przy dachu płaskim. Należy mieć także na uwadze, że do powierzchni zabudowy nie wliczamy w tym przypadku werandy ani ganku.

Warto wiedzieć, że żaden z oferowanych przez nas domków nie wymaga pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie budowy

Mimo wszystko, warto pamiętać, że chociaż brak konieczności otrzymania pozwolenia na budowę w dużej mierze uproszcza sprawę, nie eliminuje jednak wszystkich formalności. Nadal niezbędne jest zgłoszenie budowy oraz zaczekanie na decyzję starosty. Cały proces jest jednak dużo łatwiejszy. Wystarczy złożyć wniosek i odczekać 30 dni. W przypadku, gdy w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi, zyskujemy tzw. milczącą zgodę i możemy rozpocząć budowę. Ograniczenie formalności przekłada się ogromna oszczędność czasu. Każdy z domków znajdujących się w naszej ofercie spełnia wszystkie warunki, by nie musieć ubiegać się o pozwolenie. Dzięki temu, w minimalnym czasie można zapewnić sobie urokliwe miejsce do spędzania czasu na łonie natury.