Ogrzewanie domku letniskowego

Podobnie jak w przypadku większości obiektów, ogrzewanie stanowi jeden z najważniejszych elementów domku letniskowego. Właśnie dlatego musi być odpowiednio przemyślane i zaprojektowane. Powinno być dostosowane do metrażu obiektu oraz sposobu rozplanowania jego pomieszczeń.

Orientacja według stron świata

Podobnie jak wszystkie budynki, domek letniskowy powinien być odpowiednio ustawiony do stron świata. Ważne, by jego okna wychodziły na południowy zachód lub południe. Dzięki temu promienie słoneczne rozświetlą i ogrzeją wnętrze budynku.

Rodzaj budulca

Gatunek drewna, z jakiego zbudowany jest domek letniskowy, również odgrywa bardzo ważną rolę. W Europie najczęściej wykorzystuje się do tego celu drewno świerkowe i sosnowe. Warto pamiętać, by wybierać drewno, które charakteryzuje się możliwie najwyższym oporem cieplnym. Wartość ta jest oznaczana symbolem “R”.

Izolacja

Ogromną rolę odgrywa również rodzaj ocieplenia. Bardzo ważne, by wybrać odpowiednią izolację, ponieważ pełni ona niebagatelną rolę, jeśli chodzi o ogrzewanie domku. Dzięki niej można zmniejszyć koszty ogrzewania o nawet 30%.

Izolacja powinna być dostosowana głównie do grubości ścian domku oraz pór roku, w jakich obiekt będzie użytkowany. Jeśli domek będziemy wykorzystywać jedynie latem, a jego ściany mają co najmniej 3,4 cm grubości, położenie warstwy ocieplenia nie będzie konieczne. Jeśli obiekt będzie wykorzystywany również wiosną lub jesienią, należy zadbać o ocieplenie.

Mimo, że stosowanie ocieplenie nie zawsze jest absolutnie konieczne, warto rozważyć jego zastosowanie. Dzięki niemu możliwe będzie ograniczenie przenikania do wnętrza temperatury z zewnątrz, co przełoży się na oszczędności związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem pomieszczeń.

Ważna jest nie tylko izolacja ścian, ale także dachu i fundamentów, ponieważ są to elementy konstrukcyjne, przez które ucieka bardzo dużo ciepła.

Ogrzewanie domku letniskowego

Rodzaj ogrzewania, na jakie się zdecydujemy, również odgrywa niebagatelną rolę. Jego wybór powinien być uzależniony, przede wszystkim, od wielkości budynku. Właściciele domków jednorodzinnych najczęściej wybierają kominki, które zapewniają nie tylko ciepło, ale także niepowtarzalną atmosferę wewnątrz.

Popularne jest także ogrzewanie gazowe, które jest bardzo wydajne, jednak wymaga przyłącza gazowego, co nie zawsze jest dostępną opcją. Istnieje również możliwość zastosowania ogrzewania elektrycznego, które jest nowoczesne i wydajne.