Ochrona drewna przed wilgocią, szkodnikami

Drewno jest materiałem, który ma wiele zalet, pięknie się prezentuje, jest stosunkowo łatwy w obróbce i wytwarza we wnętrzu cudowną atmosferę oraz zdrowy mikroklimat. Ponadto jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. Niestety wszystko ma swoje wady. W przypadku tego materiału jest to wrażliwość na wilgoć, warunki atmosferyczne, szkodniki oraz grzyby.

Jaki wpływ mają poszczególne czynniki?

Drewno wchłania wilgoć z powietrza. W związku z tym, jeśli nie zostanie odpowiednio zaimpregnowane będzie “pracować”, wchłaniając ją i oddając, wraz ze wzrostem lub spadkiem wilgotności powietrza w otoczeniu. W efekcie będzie też zmieniać swoją objętość, kurcząc się lub rozszerzając. Taka zmiana objętości nie będzie jedynym efektem ubocznym, ponieważ w takich warunkach drewno ma tendencję do pękania lub odkształcania się. Ponadto, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów oraz pasożytów, które dodatkowo niszczą jego powierzchnię. Grzyby sprawiają, że drewno nieprzyjemnie pachnie i wydzielają substancje, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Szkodniki mogą je uszkadzać, poprzez żywienie się celulozą.

Niekorzystny wpływ na jego powierzchnię mają także niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne. W przypadku mrozu, problem może się pojawić, gdy temperatury spadną w momencie, gdy drewno jest mokre np. na skutek opadów deszczu. W takiej sytuacji zamarzające cząsteczki wody będą pęcznieć i doprowadzą do pękania materiału. Promieniowanie słoneczne sprawi, że po pewnym czasie na powierzchni materiału pojawią się szpecące plamy.

Wszystkie te zagrożenia mogą wydawać się bardzo poważne. Całe szczęście mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wielbicieli drewnianych powierzchni. Wystarczy, że o nie odpowiednio zadbamy i będziemy mogli zapewnić im wieloletnią żywotność. W tym celu należy stosować odpowiednie środki ochronne. Dzięki impregnacji można sprawić, że drewno nie będzie wchłaniało wilgoci i stanie się nieatrakcyjne dla owadów oraz odporne na grzyby czy pleśń. W ten sposób można ochronić je również przed promieniowaniem UV.

Każdy czynnik mogący potencjalnie uszkodzić powierzchnię drewna będzie groźny tylko wtedy, gdy nie zadbamy odpowiednio o jego powierzchnię.