Mity na temat budowy domków rekreacyjnych z drewna

Domek letniskowy stanowi spełnienie marzeń wielu osób. Niejeden rozmyśla i rozmawia na temat ich budowy. Niestety taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wielu nieprawdziwych informacji i sprawia, że mity na temat budowy domków rekreacyjnych z drewna rosną niczym grzyby po deszczu. Najczęściej powodem do ich powstawania są błędy myślowe i brak wiedzy na temat wykorzystywanych technik budowlanych. Chcąc przyczynić się do tego, by nieprawdziwe informacje przestały być rozprzestrzeniane, zdecydowaliśmy się na napisanie poniższego artykułu, w którym obalimy kilka popularnych mitów.

Nieprawda, że drewniane domki szkieletowe są łatwopalne

Wielu osobom wydaje się, że domek wykonany z drewna jest mocno narażony na pożar. Ten niewłaściwy sposób myślenia bierze się stąd, że mało który materiał tak mocno kojarzy nam się z ogniem jak właśnie drewno. Pamiętajmy jednak, że do ogniska czy kominka wkładamy surowe drewno bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku materiału do budowy domków rekreacyjnych.

Chcąc zminimalizować zagrożenie, wykorzystujemy proces czterostronnego strugania oraz fazowania krawędzi. Dzięki temu materiał jest w stanie znacznie dłużej opierać się płomieniom niż drewno nieheblowane. Ponadto, w momencie, gdy zostanie nadpalony, na jego powierzchni pojawia się zwęglona warstwa, która ochrania wnętrze przed spaleniem. Dzięki temu w przypadku pożaru konstrukcja dłużej utrzymuję się w pionie, dając osobom wewnątrz czas na ewakuację.

Fałszywe jest twierdzenie, że konstrukcje szkieletowe z drewna charakteryzują się niską wytrzymałością

Naturalne drewno nie należy do najwytrzymalszych materiałów. Jest dość podatne na skręcanie się, uginanie czy pękanie. Właśnie w tym należy dopatrywać się powodu, dla którego niektórzy uważają, że te mankamenty będą dotyczyć również domków szkieletowych. Są to jednak twierdzenia oparte na braku fachowej wiedzy technicznej dotyczącej wykorzystywanych rozwiązań.

Podczas budowy domków rekreacyjnych z drewna, wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania techniczne oraz elementu klejone z drewna w klasie LVL, BSH oraz KVH. Są to rodzaje certyfikowanego drewna, przeznaczonego do budowy domów. Zbudowane z nich konstrukcje charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością, a ich parametry sprawiają, że idealnie sprawdzają się w charakterze materiału do budowy domu.

Mitem jest, że domy letniskowe z drewna są wrażliwe na wilgoć oraz inne czynniki zewnętrzne

Wiele osób ma również obawy przed tym, jak drewno zniesie oddziaływanie wilgoci oraz inne czynniki biologiczne. Drewno jest materiałem naturalnym, który w okresach zwiększonej wilgotności przyjmuje wodę, jednak, gdy wysycha, oddaje ją. Zastosowane nowoczesne zasady budownictwa sprawiają, że nie ma to wpływu na jego kondycję. Ponadto, konstrukcja jest od środka zabezpieczana folią paroizolacyjną, dzięki czemu wnętrze ścian jest zabezpieczone przed wilgocią. Stosowana jest także wiatroizolacja, dzięki której wewnętrzna część ścian jest zabezpieczona, jednak nadal jest w stanie oddawać nagromadzoną wilgoć.

Domki z drewna świetnie znoszą także inne zjawiska atmosferyczne. Mimo tego, że są lekkie, są także wytrzymałe i bardzo dobrze znoszą wichury, burze oraz inne czynniki zewnętrzne.

Nieprawda, że po podtopieniu domku z drewna nie da się już naprawić

Powodzie każdej wiosny nawiedzają niektóre części kraju. W związku z tym wiele osób musi liczyć się z tym, że posiadane przez nich nieruchomości mogą być zagrożone zalewaniem. Niestety na tej płaszczyźnie również pojawiają się krzywdzące mity dotyczące domków z drewna. Wiele osób uważa, że po powodzi, takiego domku nie można naprowadzić.

Oczywiście podtopienia to poważna sprawa i zarówno konstrukcja murowana, jak i drewniana, w ich skutku poważnie ucierpi. Nie znaczy to jednak, że nie można dokonać napraw, które przywrócą domkowi pełnię funkcjonalności.

W tym celu konieczne jest otworzenie ścian, a następnie wymiana wilgotnej wełny oraz membrany, a także wysuszenie drewnianych elementów. Całość może wydawać się dużym przedsięwzięciem, jednak przebiega dość szybko i pozwala przywrócić domkowi pełnię świetności.