Klasyfikacja klas drewna – co oznacza?

Drewno jest wykorzystywane jako budulec od setek lat. W przypadku domków letniskowych sprawdza się świetnie, należy jednak pamiętać, że ten naturalny materiał może być różnej jakości. Chcąc mieć pewność, że nasz budynek będzie trwały i będzie z powodzeniem służył przez wiele lat, należy upewni się, że został wykonany z odpowiednio dobranego materiału. Jak to zrobić? Z pomocą przyjdzie nam tutaj klasyfikacja drewna.

Czemu wprowadzono klasyfikację drewna?

Nie ma wątpliwości, że drewno to bardzo dobry budulec. Jeśli tylko zadbamy o jego pielęgnację i impregnację, będzie świetnie się prezentować przez wiele lat.

Pamiętajmy jednak, że materiał ten podlega wpływom różnych czynników, które mogą sprawić, że przestanie spełniać konkretne normy. Szczególnie ważnym parametrem jest tutaj wilgotność. Od niej zależy np. Jego nośność czy odporność na zginanie. Ponadto, zbyt duża wilgotność może przyczynić się do powstawania pleśni albo grzybów.

Warto zwrócić uwagę również na strukturę drewna, czyli wszelkie pęknięcia oraz nierówności. Każde z nich może wpłynąć na wytrzymałość oraz stabilność całej konstrukcji.

Klasyfikacja drewna

Różnice między parametrami drewna sprawiły, że zaszła konieczność wprowadzenia ich klasyfikacji, pozwalającej na określenie jego jakości. To właśnie ta klasyfikacja określa, które materiały mogą być wykorzystywane podczas budowy.

Klasa A

Do klasy A zaliczmy drewno najwyższej kategorii. Aby materiał mógł być zakwalifikowany do tej kategorii może mieć jedynie małej wielkości, pojedyncze sęki oraz pęknięcia końcowe przechodzące na wylot od szerokości deski. Mogą wystąpić pęknięcia słojowe w kierunku włókien na powierzchni. Rdzeń powinien być mało widoczny. Dozwolone są jedynie śladowe ilości żywicy, kory czy sinizny.

Klasa B

Drewno klasy B to takie, które posiadają sęki wypadające z bocznej strony deski, posiadają pęknięcia końcowe na szerokości deski do 30 cm. Dopuszczalna jest także obecność żywicy czy niewielkie ilości sinizny, a także lekko widoczny rdzeń.

Drewno, które nie jest dopuszczone

W przypadku materiału pokrytego sękami ba powierzchni, pęknięciami przechodzącymi na wylot nie ma możliwości wykorzystania ich do budowy jakiejkolwiek konstrukcji. Czynnikiem wykluczającym jest także sinizna, zgnilizna czy obecność organizmów obcych.