Jak wykonać płytę fundamentową pod domek letniskowy?

Fundament to bardzo ważna część każdego budynku. Właśnie dlatego, decydując się na budowę domku letniskowego należy zadbać o to, by ten element został poprawnie wykonany.

Czemu prawidłowe wykonanie płyty fundamentowej jest tak istotne?

To właśnie ona odpowiada za usadowienie całego budynku w gruncie, a także przekazuje ciężar budynku oraz działające na niego obciążenia na podłoże. Musi także znosić oddziaływania ze strony gruntu. Z tego względu warto zadbać o to, by została poprawnie wykonana. Tutaj pojawia się pytanie – w jaki sposób ją wykonać, by nasz domek letniskowy mógł nam bezproblemowo służyć przez wiele lat?

Przygotowanie wykopu

Jeśli chcemy wykonać płytę fundamentową, musimy zacząć od przygotowania wykopu. Musi mieć on głębokość około 20 cm z głębszą opaską na obwodzie, sięgającą 40 cm głębokości. Na całym obwodzie przygotowujmy szalunek z desek i palików, w takie sposób, by wystawał około 10 cm ponad grunt.

Następnie zasypujemy go około 10-15 centymetrową warstwą piasku, który zagęszczamy i odpowiednio formujemy. Można również wyłożyć powierzchnię folią. W taki sposób powstaje forma naszej płyty fundamentowej.

Przygotowanie instalacji

W większości domków letniskowych montowana jest kanalizacja i zakładana jest instalacja elektryczna. Jeśli chcemy je założyć, już na tym etapie powinniśmy wykonać odpływy kanalizacyjne oraz przyłącza. Pamiętajmy, że główna rura od szamba powinna mieć średnicę co najmniej 150 mm, podczas, gdy odpływ WC co najmniej 100mm, a umywalka i prysznic 50 mm. Bardzo ważne, by wszystkie rury zostały zaślepione na czas budowy domu, w innym przypadku mogłyby zostać zapchane.

Położenie zbrojenia oraz wylania betonu.

Następnym krokiem jest położenie siatki zbrojeniowej. Warto ułożyć ją na kawałkach betonu lub kamieniach. Gdy siatka zbrojeniowa jest już na miejscu, nadchodzi czas na wylanie betonu oraz czekanie, aż zastygnie. Ostatni krokiem jest przygotowanie ochrony hydroizolacyjnej, która ochroni konstrukcję przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Na tak powstałe płycie fundamentowej można bezpiecznie zbudować resztę konstrukcji.