Jak wykonać fundament tradycyjny pod domek letniskowy

Gdy decydujemy się na budowę domku letniskowego, istotne jest dla nas, by konstrukcja była trwała i mogła bez problemu służyć nam przez wielu lat. Jest zawsze duża inwestycja, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by przeznaczone na nią środki nie zostały zmarnowane. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by każdy jej element był poprawnie wykonany i charakteryzował się odpowiednimi właściwościami. Jednym z nich są oczywiście fundamenty. Mają one znaczny wpływ na późniejszą konstrukcję. Niestety nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić budowę fundamentów. Właśnie dlatego warto zapoznać się z kilkoma poniższymi poradami.

Jak poprawnie wykonać budowę tradycyjnego fundamentu?

Pracę powinniśmy zacząć od wykonania wykopu. Pamiętajmy, że szerokość oraz głębokość usuwanej warstwy ziemi musi być zgodna z założeniami zamieszczonymi w projekcie. Wykop pod fundament można przygotować za pomocą koparki, dopiero później wyrównując łopatą.

Położenie zbrojenia

Gdy mamy już wykop o odpowiedniej głębokości oraz szerokości, przychodzi czas o zadbanie o odporność przyszłej konstrukcji na pękanie. W tym celu warto ją wzmocnić, stosując stalowe pręty zbrojeniowe. Należy je rozmieścić na całej długości wykopu.

Zalanie wykopu betonem

Na tym etapie nadchodzi czas na zalanie wszystkiego betonem. Bardzo ważne, by substancja była odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnej konstrukcji. Musi wykazywać się odpowiednimi właściwościami oraz gęstością.

Budowa ścian fundamentowych

Gdy odczekamy odpowiednią ilość czasu i jesteśmy pewni, że beton zdążył zaschnąć, możemy przystąpić do wzniesienia ścian fundamentowych. Na tym etapie można również założyć wszystkie przyłącza oraz odpływy np. do kanalizacji. Bardzo istotne jest również zabezpieczenie domku letniskowego przed wilgocią. Właśnie dlatego trzeba zastosować odpowiednią wentylację. Gdy to wykonamy, należy uzupełnić przestrzeń między fundamentami za pomocą piasku.

Zalanie fundamentów betonem

Na tym etapie pozostaje nam ułożenie wewnątrz siatek zbrojeniowych, podpierając je od spodu np. betonowymi cegłami oraz wylanie na to warstwy betonu. Gdy substancja zaschnie, należy tylko pokryć jej powierzchnię papą, która zabezpieczy domek przed podciąganiem wilgoci.