Dom i domek drewniany w przestrzeni, czyli jak dopasować projekt. cz.1

Wiele osób marzy o tym, by mieć drewniany domek letniskowy, który umożliwi wypoczynek na łonie natury. Bardzo ważnym elementem realizacji tego marzenia jest wybór odpowiedniego projektu, na podstawie którego powstanie finalna budowla. Podejmując tę decyzję nie warto kierować się jedynie własnym poczuciem estetyki. Należy wziąć pod uwagę również jego dopasowanie do danej działki. Bardzo ważne także, by pod względem praktycznym budynek był w stanie sprostać naszym potrzebom. Istotne, by miał powierzchnię, która będzie w stanie zapewnić komfort całej rodzinie, a także niezbędne pomieszczenia gospodarcze np. do przechowywania narzędzi.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli chcemy zdecydować się na konkretny projekt, powinniśmy zacząć od wizyty w urzędzie gminy. Można w nim zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się w nim warunki zabudowy w danym terenie. Są to informacje, takie jak np.:

  • maksymalna powierzchnia zabudowy działki,
  • maksymalna liczba kondygnacji,
  • dozwolony kąt dachu,
  • wysokość budynku.

Każdy z tych czynników będzie stanowił ważną wskazówkę, jeśli chodzi o wybór projektu. Zastosowanie się do tych wytycznych znacznie ułatwi nam ostateczną decyzję, zawężając nam pole wyboru.

Dopasowanie drewnianego domku do posesji

Ogromną rolę odgrywa również powierzchnia działki. Warto zastanowić się, jaką powierzchnię posesji chcielibyśmy przeznaczyć na budowę drewnianego domku, a jaką do innych celów. Jeśli budynek będzie zbyt mały, może nie zapewniać wystarczająco miejsca do komfortowego wypoczynku. Z drugiej strony, jeśli będzie zajmował zbyt dużą część posesji, pozostawi nam zbyt mało miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto wziąć pod uwagę również nasłonecznienie działki oraz jej usytuowanie względem stron świata.

Do ważnych czynników należy również kształt posesji. Jeśli działka jest kwadratowa lub prostokątna, ulokowanie na niej drewnianego domku nie stanowi problemu. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli mamy do czynienia z działką o innym kształcie. W takiej sytuacji może się okazać, że jej wymiary będą determinować usytuowanie domku. Takie rozwiązanie będzie stanowić jednak ograniczenie, jeśli chodzi o kształt ogrodu. Najtrudniej sprawa wygląda w przypadku działek o kształcie zbliżonym do trapezu lub trójkąta.